Gdy już wszystko zostało ustawione, mogłem włączyć poziomicę laserową i zrobić pomiar przed obciążeniem belki. Pomiar od góry ścisku do lasera wyniósł ok. 68mm.
Po zmierzeniu tej odległości mogłem zawiesić ciężar na końcu belki i wykonać pomiar dla belki ugiętej.
Po obciążeniu belki pomiar od góry ścisku do lasera wyniósł ok. 96mm. Różnica pomiędzy tymi dwoma odczytami daje nam ugięcie belki od obciążenia ceownikiem. Tak więc 96mm - 68mm = 28mm. Daje to bardzo zbliżony wynik jaki otrzymaliśmy przy obliczeniach statycznych z początku wpisu (wg obliczeń 27mm). Możemy z tego wnioskować, że tym razem teoria sprawdziła się w praktyce co motywuje nas do kolejnych doświadczeń. Bo jeżeli potrafimy obliczać ugięcia belek to najprawdopodobniej jesteśmy także w stanie wyliczyć reakcje w układach statycznie niewyznaczalnych metodą sił. Zanim jednak do tego dojdziemy wypadało by się przekonać czy faktycznie zasada superpozycji sprawdza się w rzeczywistości. A to dlatego że metoda sił do obliczania układów statycznie niewyznaczalnych korzysta właśnie z tej zasady. Czym jest zatem zasada superpozycji? O tym już w kolejnych wpisach.
AUTENTYCZNIE PODZIWIAM !!!
OdpowiedzUsuńto jest blog osoby na prawdę mającej coś do powiedzenia . Trzeba rozpropagować, na pewno wiele osób interesują takie doświadczenia. przeczytałam z wielką uwagą każde słowo. Fajnie, że umieszczasz schematy układów statycznych.
wiesz co mi się marzy ? że zrobisz kiedyś takie doświadczenie, które pokaże czym różni się belka zakrzywiona o formie łuku od łuku. na schemacie statycznym oczywiście łatwo, bo pokażesz siły i już ale jak wymyślić takie doświadczenie ????
OdpowiedzUsuńmoże kiedyś tu wpadnę i będzie
20 year old Business Systems Development Analyst Adella Ducarne, hailing from Thornbury enjoys watching movies like Los Flamencos and Reading. Took a trip to Ilulissat Icefjord and drives a Jaguar C-Type. przejdz tutaj
OdpowiedzUsuń